Action from Punjab’s match against Telangana at the 44th Sub Junior National Championship. Image credits: Basketball Federation of India

Bengaluru/Didwana 14th October 2017: The 44th Sub Junior National Championship for Boys and Girls is currently underway at the Bangour college stadium, Didwana, Rajasthan from 8th to 14th October 2017. The Championship is being organized by the Rajasthan Basketball Association under the aegis of the Basketball Federation of India. The prestigious Championship will feature 30 boys’ teams and 24 girls’ teams in the U14 age group, from various Indian States and Union territories, and will be played in a league cum knockout format. The Results from the championship are as follows:

Results from DAY 5, 12th October 2017

Pre-Quarter Finals

Boys

1. Haryana(Vikas 24pts, Mohit 24pts) bt  Tamil Nadu(Shibi 18pts, Dharnesh 12pts) 75-70[14-22,6-122,26-13,29-23]

2. Telangana(Nitish 14pts, Sourav 11pts) bt Karnataka(Vedanth 17pts ) 53-47[16-11,12-10,12-12,13-14]

Girls

1. Punjab(Yashneet 10pts, Kavya 8pts) bt  Gujarat(Naomi 15pts) 40-35[10-5,13-7,2-17,15-6]

2. Haryana(Ritika 21pts, Ashu 11pts) bt  Madhya Pradesh(Manu 10pts) 40-33[13-05,9-8,11-10,7-10]

Results from DAY 4, 11th October 2017

Level 2 to 1 Qualification Games

Boys

1. Karnataka(Vedanth 15pts, Ali 11pts) bt Manipur(tanson 8pts) 46-30[10-12,11-7,19-2,6-9]

2. Tamil Nadu(Shibi 12pts) bt  Mizoram(Remruapuia 9pts) 41-24[11-04,17-05,8-5,5-10]

3. Tamil Nadu(Shibi 11pts) bt Karnataka(Akshay 4pts) 75-21[26-05,11-14,21-2,14-0]

Girls

1. Haryana(Ashu 18pts, Ritika 12pts) bt Andhra Prasesh(Pallavi 11pts) 56-25[13-08,16-03,19-4,12-10]

2. Gujarat(Rajvi 14pts, Priscilla 8pts) bt  Telangana(Hemalatha 11pts) 45-31[12-11,15-03,9-11,9-6]

3. Gujarat(Naomi 16pts, Priscilla 11pts) bt Haryana(Ashu 17pts) 49-38[14-4,10-16,12-11,13-7]

League Games

BOYS

LEVEL 1

GROUP A

1.  Punjab(Vikas 25pts, Mandeep 15pts) bt Andhra Pradesh(Sai Charan 15pts) 63-50[15-07,4-12,23-16,21-15]

2.  Madhya Pradesh(Gourav 15pts, Vishwajeet 15pts) bt Andhra pradesh(Mohan 11pts) 40-37[19-14,19-2,15-10,7-11]

3. Telangana(Chaitanya 13pts, Surya 8pts) bt Maharashtra(Rehan 10pts) 54-46[12-3,11-22,15-8,14-13]

GROUP B

1. Chhattisgarh(Deepak 19pts, rishabh 14pts) bt Haryana(Mohit 20pts) 47-41[8-8,12-7,12-15,15-11]

2. Uttar Pradesh(Aman 14pts, Kapil 12pts) bt Odisha(Sasank 8pts) 43-21[12-00,2-3,17-10,12-8] 

GIRLS

LEVEL 1

GROUP A

1. Chhattisgarh(Kriti 23pts, Ruksar 19pts) bt Maharashtra(Samira 22pts) 77-59[22-18,20-16,15-14,20-13]

2. Rajasthan(Jiya 22pts) bt Delhi(Alphi 8pts) 50-25[18-2,6-14,14-5,12-4]

GROUP B

1. Tamil Nadu(Sathya 24pts) bt Uttar Pradesh(Sumira 11pts) 63-50[15-7,4-12,23-16,21-15]

2. Karnataka(Sunishka 14pts, Smriti 10pts)  bt  Kerela(Ashlin 16pts) 69-49[13-16,11-4,14-14,22-15]

3. Tamil nadu(Sthya 24pts) bt  Kerela(Ashlin 11pts) 52-28[18-06,12-04,12-12,10-6]

4. Uttar Pradesh(Parnika 14pts, Nikita 8pts) bt  Punjab(Vrinda 20pts, Muskan 9pts) 55-44[16-10,4-7,20-12,15-15]

Results from DAY 3, 10th October 2017

BOYS

LEVEL 1

GROUP A

1.  Punjab(Gagandeep 17pts, Mandeep 14pts) bt  Maharashtra(Rehan 14pts) 61-47[16-06,11-154,14-21,20-6]

2. Madhya Pradesh(Gourav 17pts, Vishvajeet 12pts)  bt  Telangana(Nitish 12pts) 69-31[23-06,11-06,17-10,18-9]

GROUP B

1. Uttar Pradesh(Kapil 25pts, Aman 19pts) bt  Chhattisgarh(Rishabh 29pts) 70-63[26-15,4-14,22-18,18-16]

2. Rajasthan(Jaideep 34pts, Likendra 23pts) bt Chhattisgarh(Rishab 12pts) 98-35[31-08,20-13,19-3,18-11]

3. Uttar Pradesh(Kapil 17pts, Aman 16pts) bt Haryana(Vikash 15pts) 67-54[14-13, 5-10,19-17,29-14]

LEVEL 2

GROUP C

1. Nagaland(Thejavor 15pts) bt Goa(Sahil 7pts) 38-13[9-3,4-0,8-8,17-2]

2. Karnataka(Harsh 9pts) bt  Gujarat(Shivam 7pts) 35-21[6-4,14-6,9-6,6-5]

3. Gujarat(Shivam 19pts) bt Puducherry(Nandhan 19pts) 46-37[10-06,9-7,17-13,10-11]

GROUP D

1. Mizoram(Abhishek 22pts, Sunny 13pts) bt  Chandigarh(Rempruatpuia 12pts) 41-39[8-8,15-04,4-12,14-16]

2. Himachal Pradesh(Hardip 14pts, Aryan 6pts) bt Tripura(Animesh 2pts)  41-06[22-0,11-0,6-2,2-4] 

3. Kerela(Joydan 19pts, Jeremy 11pts) bt  Himachal pradesh(Rajal 13pts) 54-50[13-07,12-17,14-12,15-14]

GROUP E

1. Uttrakhand(Vishal 6pts) bt Jammu Kashmir(Eshan 5pts) 18-15[2-6,3-3,3-4,10-2]

2. Bihar(Manuel 8pts) bt Meghalaya(Derex 6pts) 40-10[8-2,14-4,14-0,4-4]

3. Tamil Nadu(Shibi 15pts, Gowtham 10pts) bt Jammu and Kashmir() 76-12[22-1,12-5,15-4,17-2]

GROUP F

1. Jharkhand(Siddharth 15pts, Aditya 8pts) bt West Bengal(Md. ibrahim 26pts) 48-46[14-13,14-06,12-10,12-17]

2. Manipur(Bipin 16pts, Jetli 12pts) bt Assam(Rahul 17pts, praveen 14pts) 47-45[9-6,10-4,14-14,14-21]

3. Delhi(Manvender 11pts, Wadhava 10pts) bt Jharkhand(Siddharth 16pts, Priyanshu 14pts) 56-50[7-8,13-6,14-16,12-20]

GIRLS

LEVEL 1

GROUP A

1. Madhya Pradesh(Shivangi 12pts, Ishita 6pts) bt Delhi(Sophia 7pts)  35-25[8-1,10-5,11-9,6-10]

2. Maharashtra(Bhakti 16pts, Somira 14pts) bt Madhya Pradesh(Shivangi 12pts) 57-40[11-05,17-11,8-13,20-11]

3. Chhattisgarh(Kirti 23pts) bt  Rajasthan(Jiya 13pts) 60-35[18-08,17-04,7-13,18-10]

GROUP B

1. Tamil Nadu(Sathya 17pts, Sadhana 16pts) bt  Karnataka(Diyaj 13pts) 66-28[24-15,16-7,11-3,15-3]

2. Punjab(Vrinda 25pts) bt Karnataka(Yedaanand 15pts) 50-49[11-06,12-17,10-6,17-10]

3. Uttar Pradesh(Sumira 17pts) bt  Kerela(Dona 10pts) 56-47[12-07,7-10,16-12,21-18]

LEVEL 2

GROUP C

1. Haryana(ritika 12pts, Ashu 12pts) bt Goa 41-01[12-,12-0,11-1,6-0]

GROUP D

1. Telangana(Hemalatha 10pts) bt Jammu and Kashmir(Pranati 3pts) 46-08[12-0,8-6,10-2,16-0]

GROUP E

1. Jharkhand(Sonali 11pts) bt Assam(Rijwan 4pts) 30-06[9-4,1-2,9-0,11-0]

2. Gujarat(Rajvi 16pts, Naomi 12pts) bt  West Bengal(Shreya 8pts) 62-28[7-9,18-4,20-10,17-5]

GROUP F

1. Himachal Pradesh(Siya 12pts, Gurleen 10pts) bt Uttrakhand(Siya Gupta 7pts) 42-19[16-13,12-0,8-0,6-6]

2. Andhra Pradesh(Pallavi 16pts) bt Odisha(Sweta 5pts) 44-21[7-4,13-2,14-9,10-6]

Team Ekalavyas
Leave a reply

Leave a Reply