Thanjavur, 16th July 2015:  The Mamannan Raja Raja Cholan Rural Basketball Development Trust was started in Thanjavur, Tamil Nadu in 2007. It aims to provide a platform to rural players who lack resources to showcase their talents.

This year the MRRCRBD Trust is organising an All India Invitational Basketball Tournament for school boys and girls (under-19) from 22nd July to 26th July 2015 (Wednesday to Sunday).

There are various prizes for the winners ranging from prize money to trophies and medals. The winners of both girls and boys section get a cash prize of  ₹25,000,  ₹20,000 for runner up,  ₹15,000 for second runner up and  ₹10,000 for third runner up. Apart from that there are special awards for the best player of every match, MVP of the tournament, highest scorer of the tournament, best point guard, best forward player, best post player, best rebounder, 3 points competition winner, free throw competition winner. Certificates will also be given to all participants. 

Mr. A.Murugavel

Mr. A. Murugavel will be receiving the S. Venkatakrishnan National Award for Basketball coaching this year.

Last year the trust announced the S. Venkatakrishnan National Award for basketball coaches and has decided to honour Mr A Murugavel, Physical Director, MSP Solai Nadar Higher Secondary School, Dindigul, Tamilnadu with the same for his great service in the field of coaching. The function will be held at Annai Sathya Stadium, Thanjavur, Tamil Nadu on 25th July 2015 at 6:30 p.m.

The fixtures for both girls and  boys have been made and are as follows:

                                   BOYS

Participating teams:

1 American College Higher Secondary School, Madurai
2 NLC Sports School, Neyveli
3 The Suburban Higher Secondary School, Coimbatore
4 DPTR, Mayiladuthurai.
5 Gokulanatha Hindu Mahajan Higher Secondary School, Salem
6 M.S.P.SolaiNadar Higher Secondary School, Dindigul
7 Kings Matriculation Higher Secondary School, Tirunelveli.
8 Velammal Matriculation Higher Secondary School, Chennai
9 Sir M.CT.Muthaiah Higher Secondary School, Chennai.
10 St. Lasalle Higher Secondary School, Thothukudi
11 AVM Matriculation Higher Secondary School,Chennai
12 M.N.A.RAHUMANIA HR.SEC.SCHOOL, TIRUNELVELI
13 9TH A.S.RAJU DISTRICT WINNER, THANJAVUR.
14 9THA.S.RAJU DISTRICT RUNNER, THANJAVUR.
15 Jain PU, Bengaluru
16 Little Flower Convent Higher Secondary School, Kerala.

 

POOL-A POOL-B POOL-C POOL-D
 VELAMMAL, CHENNAI

GOKULANATHA, SALEM

NLC, NEYVELI

9TH A.S.RAJU RUNNER

 

   MCTM,CHENNAI 

 DPTR,   MAILADUTHURAI

  M.N.A.RAHUMANIA,  TNV

 JAIN PU, BENGALURU

  AVM, CHENNAI 

KINGS,  TIRUNELVELI 

   AMERICAN,        MADURAI

 LASSELA,  THOTHUKUDI

  M.S.P.SOLAI 

THE SUBURBAN, KOVAI

 LFHSS, KERALA

9TH A.S.RAJU WINNER

22-07-2015 (Day-1) Wednesday: Morning League Matches

Match Number Court Time Matches Between
1 Yagappa 06:30 AVM, CHENNAI vs AMERICAN,MADURAI
2 Yagappa 07:45 LFHSS,KERALA vs THE SUBURBAN, KOVAI
3 Yagappa 09:00 KINGS, TIRUNELVELI vs LASSELA, THOTHUKUDI
4 Stadium 06:30 VELAMMAL, CHENNAI vs  GBHSS,PATTUKKOTTAI
5 Stadium 07:45 M.S.P.SOLAI NADAR HSS, DINDIGUL  vs ST.ANTONY’S,THANJAVUR
6 Stadium 09:00 MCTM,CHENNAI vs M.N.A.RAHUMANIA, TIRUNELVELI

22-07-2015 (Day-1) Wednesday: Evening League Matches

Match Number Court Time Matches Between
7 Stadium 15:30 VELAMMAL, CHENNAI vs NLC, NEYVELI
STADIUM 17:33 Inauguration Ceremony
8 Stadium 19.00 DPTR, MAILADUTHURAI vs M.N.A.RAHUMANIA, TIRUNELVELI
9 Stadium 20.30 AVM, CHENNAI vs LASSELA, THOTHUKUDI
10 Stadium 22:00 KINGS, TIRUNELVELI vs AMERICAN,MADURAI
11 Yagappa 14:30 GBHSS,PATTUKKOTTAI vs GOKULANATHA, SALEM
12 Yagappa 15:45 JAIN PU, BENGALURU vs MCTM,CHENNAI

23-07-2015 (Day-2) Thursday: Morning League Matches

Match Number Court Time Matches Between
13 Yagappa 06:30 M.N.A.RAHUMANIA, TIRUNELVELI vs JAIN PU, BENGALURU
14 Yagappa 07:45 GOKULANATHA, SALEM vs NLC, NEYVELI
15 Yagappa 09:00 MCTM,CHENNAI vs DPTR, MAILADUTHURAI
16 Stadium 06:30 M.S.P.SOLAI vs THE SUBURBAN,KOVAI
17 Stadium 07:45 LFHSS,KERALA vs ST.ANTONY’S,THANJAVUR
18 Stadium 09:00 AMERICAN,MADURAI vs LASSELA, THOTHUKUDI

23-07-2015 (Day-2) Thursday: Evening League Matches

Match Number Court Time Matches Between
19 Yagappa 15:00 ST.ANTONY’S,THANJAVUR vs THE SUBURBAN,KOVAI
20 Yagappa 16:15 DPTR, MAILADUTHURAI vs JAIN PU, BENGALURU
21 Stadium 15:00 NLC, NEYVELI vs GBHSS,PATTUKKOTTAI
22 Stadium 16:30 AVM, CHENNAI vs KINGS, TIRUNELVELI
23 Stadium 18:00 LFHSS,KERALA vs M.S.P.SOLAI
24 Stadium 19:30 VELAMMAL, CHENNAI vs GOKULANATHA, SALEM

GIRLS

Participating teams:

1 B.V.B Matriculation Higher Secondary School, Erode
2 AlverniaMatriculation Higher Secondary School, Coimbatore
3 SriSaradhaVidyalayaHigher Secondary School, Salem
4 Govt Girls Sen Sec School, Punjab.
5 Little Flower Convent Higher Secondary School, Kerala
6 ALVA’S Educational Foundation School, Karnataka
7 Sacred Heart GirlsHigher Secondary School, Thanjavur
8 St.MichelsHigher Secondary School, Kerala
9 Sports Hostel, Dindigul
10 SanthomeHigher Secondary School, Chennai
11 St. Joseph Matriculation Higher Secondary School, Salem
12 SMS Girls Higher Secondary School, Madurai

 

POOL-A POOL-B POOL-C POOL-D
SACRED HEART, THANJAVUR

ST.JOSEPH, SALEM

SPORTS HOSTEL, DINDIGULPUNJAB

BVB, ERODE

SANTHOME, CHENNAI

 ALVERNIA, KOVAI

SMS GHSS, MADURAI ST.MICHELS,KERALALFHSS,KERALA

ALVA’S, KARNATAKA

SRI SARADHA, SALEM

 

22-07-2015 (Day-1) Wednesday: Morning League Matches

Match Number Court Time Matches Between
1 Kings 06:30 SACRED HEART, THANJAVUR  vSPORTS HOSTEL, DINDIGUL
2 Kings 07:45 BVB, ERODE vs SANTHOME, CHENNAI
3 Kings 09:00 SMS, MADURAI vs ST.MICHELS, KERALA

 

22-07-2015 (Day-1) Wednesday: Evening League Matches

Match Number Court Time Matches Between
17:33 Inauguration Ceremony
4 Kings 20:30 LFHSS, KERALA vs SRI SARADHA, SALEM
5 Kings 21.45 GOVT GIRLS SEN SEC SCHOOL, PUNJAB vs SANTHOME, CHENNAI

 

23-07-2015 (Day-2) Thursday: Morning League Matches

Match Number Court Time Matches Between
6 Kings 06:30 ALVERNIA, KOVAI vs SMS, MADURAI
7 Kings 07:45 SACRED HEART vs ST. JOSEPH, SALEM
8 Kings 09:00 ALVA’S, KARNATAKA vs SRI SARADHA,SALEM

 

23-07-2015 (Day-2) Thursday: Evening League Matches

Match Number Court Time Matches Between
9 Kings 17:15 GOVT GIRLS SEN SEC SCHOOL,PUNJAB vBVB, ERODE
10 Kings 18:30 ST.JOSEPH, SALEM vSPORTS HOSTEL, DINDIGUL
11 Kings 19:45 LFHSS,KERALA vALVA’S, KARNATAKA
12 Kings 21:00 ALVERNIA,KOVAI vST.MICHELS, KERALA

 

Aditi Dwivedi
Leave a reply

Leave a Reply