Kozhikode vs Kottayam Girls Match.

Babykutty, Press Release: Defending champions Thrissur boys and girls confirmed their berths in the quarter finals of the 32nd Kerala Youth Basketball Championship 2015 here at Shanthal Jyothi Public School Indoor Stadium in Muttam.

In the boys division, Thrissur, Alapuzha and host Idukki from Group A, and from Group B Ernakulum, Kottayam and Thiruvananthapuram, from C Kozhikode and from D Kannur found their places in the quarter final. In the girls section, Thrissur, Kollam and Thiruvananthapuram from Group A, Kozhikode, Kottayam and Alapuzha from Group B, Ernakulum from Group C and Wayanad from Group D completed the quarter final line up.

Kozhikode girls made short work of Kottayam 47-13 to top from Group B while Thrissur beat Thiruvananthapuram 58-19 to top Group A. Ernakulum girls beat Malapuram 40-11 and again beat Kasargod 30-7 to top Group C while Wayanad girls beat Idukki 63-49 to top Group D.

In boys, Kottayam beat Ernakulum 85-76 while Idukki beat Thrissur 79-60 to top Group A. Kozhikode defeated Palakkad 47-30 and then drubbed Malapuram 37-13 to top Group C, while Kannur beat Kollam boys 33-23 to top Group D.

Detailed Results

Kottayam vs Ernakulum Boys Match.

Boys

Group A

  • Thrissur 37 (Muhammed Sali 16) bt Malapuram 13
  • Alapuzha 47 (Anand 11) bt Malapuram 24 (Akash MK 10)
  • Idukki 79 (Aswin Binu 33, Joel Jose 22) bt Thrissur 60 (Gokul Babu 16, Antony Johnson 10)

Group B

  • Thiruvananthapuram 44 (Alan Xavier 10) bt Pathanamthitta 21
  • Kottayam 85 (Muhammed Shiras 21, Jithin Paul 16, Sajith Pappachan 14) Ernakulum 76 (Sharan Fracilin 32, Joshua J George 31)

Group C

  • Kozhikode 47 (Kashyap Mohan 10) bt Palakkad 30 (Sreevalsan 8)
  • Kozhikode 34 (Abhishek J Jaison 14) bt Kasargod 5

Group D

  • Kannur 33 (Sachin John 13) bt Kollam 23 (Nagaraj S 10)
  • Wayand 60 (Shyam Kumar 32) bt Kollam 41 (Midhun 10)

Girls

Group A

  • Kollam 24 bt Pathanamthitta 10
  • Thrissur 58 (Reyna Katherine 15, Festy Josse 12, Sneha Sebastian 10) bt Thiruvananthapuram 19

Group B

  • Kozhikode 47 (Adhika NP 11) bt Kottayam 13
  • Alapuzha 39 (Jayalakshmi 12, Neethu 11) bt Kannur 23

Group C

  • Ernakulum 40 (Gabrille Rahel 10) bt Malapuram 11
  • Ernakulum 39 (Gabrille Rahel 11, Mariam11) bt Kasargod 7

GroupD

  • Idukki 31 (Oliva T Shibu 17) bt Palakkad 17
  • Wayanad 63 (Reethu 14) bt Idukki 49 (Ammu 21, Oliva T Shibu 11)