5th LATE SANJAY  MAHADEO NIMHAN MEMORIAL YOUTH DISTRICT BASKETBALL CHAMPIONSHIP, PUNE 2015-16

Venue : Deccan Gymkhana Club, Pune

Today’s Results : 27 -04-2015

Boys match between PYC (Sky Blue) and MPA (Dark Blue).

Boys match between PYC (Sky Blue) and MPA (Dark Blue).

Boys P.Q.F.

  1. Millinnium After School Activity (MASA) 53 (Omkar Gadade 12, Jogender Singh 9 pts) beat Hoopers 24 (Aditya Rachal 14 pts, Mayuresh Chavan 6 pts)
  1. Lalit Nahata Basketball Acedamy (LNBA) 24 (Prasad Malwadkar 10 pts, Rahul Rathod 8 pts) beat Dire Wolves 11 (Aditya C 4 pts, Atul Krishna 4 pts)
  1. Mischief Makers 26 (Dhruv Mehrotra 11 pts, Sahil Pathak 4 pts) beat Bharati Nivas Society 20 (Apoorv Joshi 14 pts, Aryan Gandhi 4 pts) Half Time 13 – 5
  1. Shooting Star 37 (Divyang Shukla 9 pts , Ali Raja 9 pts) beat New Youngsters 14 (Adwait Dumbre 10 pts)
  1. Sharp Shooters 43 (Prajwal Khalsa 10 pts, Jai Suryawanshi 10 pts) beat CVSA 02 (Haspreet Singh 2 pts)
  1. Ideal 46 (Anish Rao 19 pts, Rajas Divekar 10 pts) beat Somans 35 (Raghav Girgaonkar 14 pts, Nishant Kulkarni 10 pts)
  1. PYC 38 (Christy 15 pts, Rushab 9 pts) Beat MPA 32 (Vedant Mahadik 9pts, Gaurav Tolge 6 pts) Half time 17-17.
  1. Aces Club 66 (Pratik Kangralkar 20 pts, Ashish Jena 18 pts) beat Mitra Mandal 54 (Pinak Kaulgud 19 pts, Soumitra Mehendale 12 pts) Half time 25-31.

Results: 26-04-2015

Boys match between Bharati Nivas Society (Black) and Kamal Nayan Bajaj (Blue).

Boys match between Bharati Nivas Society (Black) and Kamal Nayan Bajaj (Blue).

Girls:

  1. D.G.’A’ 37 (Sonia Patwardhan 13 pts, Isha Gharpuray 8 pts) beat MPA 12 (Shravani Shintre 6 pts) Half Time 21 – 10
  1. Mitra Mandal 33 (Srushti Bhorkar 14 pts, Priyanka Bhalerao 6 pts) beat BNS 32 (Pallavi Parnaik 15 pts, Sakshi Tambe 10 pts) Half Time 19 – 20
  1. Somans 15 (Mrudul Parasnis 6 pts , Arushi Atrey 4 pts) beat D.G.’B’ 12 (Saee Gokhale 8 pts) Half Time 5 – 4
  1. Sky Lounge 18 (Mehek Kangralkar 8 pts) Beat Millennium 13 (Sakshi S 6 pts) Half time 16-6.

Boys:

  1. Shooting Stars 30 (Ali Raja 15 pts, Divyang Shukla 12 pts) beat C.N.S.A. 13 (Ruturaj Nerurkar 9 pts) Half Time 12 – 9
  1. MPA 45 (Vedant Mahadik 18 pts, Atharva Tamhane 9 pts) beat Vidyanchal 18 (Sahil Bhujbal 7 pts ) Half Time 24 – 12
  1. PYC 27 (Rushab Sancheti 12 pts , Pranav Joglekar 8 pts) beat Dire Wolves 13 (Atul Krishna 5 pts, Aditya N 4 pts) Half Time 14 – 6
  1. Mitra Mandal 42 (Pinak Kaulgud 22 pts, Adwait Utgikar 10 pts) beat SSU 40 (Nayan Waghela 14 pts, Satyam Ratkar 14 pts) Half time 18-19.
  1. Bharati Nivas Society 21 (Rugved Bhandwalkar 9 pts, Aryan Gandhi 8 pts) Beat Kamal Nayan Bajaj 16 (Yashraj Waghmare 5 pts, Pritish Kokate 4 pts) Half time 9-8.
Gopalakrishnan R
Leave a reply

Leave a Reply