Youth State Champions in Girls division Thrissur

Youth State Champions in Girls division Thrissur

Babykutty: It was a double delight for hosts Thrissur as they emerged champions in both the boys and girls sections of the 31st Kerala State Youth Basketball Championship for Boys and Girls at the Irinjalakuda Christ Vidyanikethan indoor basketball court. The boys beat Ernakulum 70-64 and the girls surprised with a 65-61 victory over defending champions Kozhikode.

In the girls final, Thrissur after trailing 30-38 at the half time, came on to beat the reigning champion with Aleena Seby top scoring  for Thrissur with 18  points followed by Nimmy George’s 13 and Reyna Katherin making 12. For Kozhikode, Anusha I P topscored with 19 points and Nivya Raj make 14.

Thrissur Boys team

Thrissur Boys team

In the boys final, Thrissur after leading 36-22 at the half time, went on to scrape past a fighting Ernakulum outfit 70-64. Gokul Babu top scored for Thrissur with 20 points and Gineeb Benny made 17; for Ernakulum, Ebin Wilson was the top scorer with 20 points.

Bronze for Kottayam Boys and Kannur Girls

Kottayam boys defeated Alapuzha  45-25 while Kannur Girls beat Pathanamthitta 57-44 to secure bronze.

P K S Naidu Award for Gineeb Benny and Nimmy George

Nimmy George and Gineeb of Little Flower HSS Koratty who bagged the Best Player awards.

Nimmy George and Gineeb of Little Flower HSS Koratty who bagged the Best Player awards.

Gineeb Benny and Nimmy George from Little Flower HSS Koratty bagged the Best Player award in the Boys and Girls divisions, instituted in memory of PKS Niadu, Former Technical Committee Chairman of Kerala Basketball Association. They each received an amount of Rs 2000/-.

The trophies and mementos were distributed by M J Jijo, Sub Inspector of Police, Irinjalkuda.

Detailed Scores

Final

Girls

  • Thrissur 65(Aleena Seby 18, Nimmy George 14, Reyna Katherine 12) bt Kozhikode 61 (Anusha IP 19, Nivyaraj 14, Shamseera 11)

Boys

  • Thrissur 67 (Gokul Babu 20, Gineeb Benny 17, Arun Shaji 12)  bt Ernakulum 64 (Ebin Wilson 20, Joshua J George 18)

Bronze Position

Girls

  • Kannur 57 (Niya Scaria 18, Aiswarya Sabu 13, Sandra PS 10) bt Pathanamthitta 44 (Aparna Sadasivan 13, Christeena Augustine 10)

Boys

  • Kottayam 45 (Jacob Jaimon 16, Akhil B 12, Thomas G Jose 10) bt Alapuzha 25

Late Semi Final

Boys

  • Ernakulum 58 (Ebin Wilson 17, Sharan Frazilin 14, Joshua J George 13) bt Alapuzha 39 (Sudarshan P25)