Team Kerala Salutes Hibi Eden, Ernakulam MLA at the 65th National Basketball Championship for Junior Men and Women.

Team Kerala Salutes Hibi Eden, Ernakulam MLA at the 65th National Basketball Championship for Junior Men and Women.

Kochi, 26th May 2014: The 65th National Basketball Championship for Junior Men and Women has tipped off in the Rajiv Gandhi Indoor Stadium, Kochi. Last year’s defending champions Chhatisgarh junior women have got off to a winning start by beating Tamil Nadu quite comfortably 84-63. In the first match of the day at 7:00 AM, Uttar Pradesh junior women won a tense match against Karnataka, after trailing at the end of the third quarter. UP’s tiny senior international point guard Preethi Kumari saved her side with 40 breathtaking points, many of which came after cutting into the teeth of the rival defense due to her mesmerising ball handling skills. In the Junior Men’s section, Rajasthan, Tamil Nadu and last year’s runners up Punjab registered convincing wins as well.

Results Day 1 (26/5/14) (updated till 8:00 PM)

Men

1)      Rajasthan 95 (Mahipal Singh 20, Raghavendra Singh 14) bt Himachal Pradesh 45 (Sahil Bali 19, Keshav Sood 10) [QT wise scoring: 30-8; 22-17; 26-11; 17-9]

2)      Andhra Pradesh 86 (SSVB Reddy 30, Peter 15, Harsha 10) bt Puducherry 51 (Murali Krishnan 12, Atchuthan 10) [QT wise scoring: 21-10; 21-12; 17-16; 27-13]

3)      Tamil Nadu 90 (Jedidah 24, Muin 15) bt Maharashtra 49 (Qureshi 15) [QT wise scoring: 17-6; 34-15; 23-13; 16-15]

4)      Punjab 75 (Jaipal Singh 23, Arshpreet Singh 17) bt Karnataka 52 (Sachin 11, Sowkin Shetty 10, Pranay Naidu 10) [QT wise scoring: 12-11; 14-6; 18-16; 31-19]

5)      Bihar 59 (Gunjan K 24, Nitesh 13) bt Goa 40 (Shaun 17) [QT wise scores: 16-11; 14-6; 13-12; 16-11]

6)      Chandigarh 77 (Naveen 43) bt Assam 41 (Bijit Kalita 19) [QT wise scoring: 18-11; 21-10; 19-14; 19-6]

7)      Madhya Pradesh 75 (Shubham Mishra 26, BP Singh 16, H Singh 16) bt Kerala 64 (Akhil AR 18, Amal Anto 12) [QT wise scoring: 9-23; 13-16; 28-6; 25-19]

8)      Delhi 83 (Narender 24, Gaurav Ohlan20) bt Haryana 65 (R Sharma 18, Vishal V 15) [QT wise scoring: 22-18; 17-18; 22-21; 22-8]

Women

1)      Uttar Pradesh 85 (Preethi Kumari 40, Barkha Sonkar 20) bt Karnataka 79 (Bhandavya 26, Lopamudra 23)  [QT wise scoring: 21-26; 16-13; 16-23; 32-17]

2)      Himachal Pradesh 63 (Arushi 24, Manisha 18) bt Jammu & Kashmir 19 (Mamta Mishra 8) [QT wise scoring: 16-8; 21-3; 15-6; 10-2]

3)      Haryana 63 (Bharti 22, Prince 21)  bt Madhya Pradesh 49 (Sakshi 21, Princy 15) [QT wise scoring: 22-11; 22-8; 6-12; 13-18]

4)      Delhi 73 (Nishita 20, Soumya Babbar 16, Jyoti Rai 15) bt Puducherry 29 (Suganya 9, Prathusha 8) [QT wise scoring: 20-7; 21-11; 15-4; 17-7]

5)      Chhattisgarh 83 bt (Sharanjeet Kaur 29, Sangeeta Kaur 23) Tamil Nadu 64 (Shrividhya 24, Sharmila 8) [QT wise scoring: 15-21; 25-10; 16-15; 27-18]

6)      Andhra Pradesh 62 (Natasha 15, Sreetha 15, Jyothi 11) bt Goa 50 (Hannah 30, Rachel 10) [QT wise scores: 18-10; 12-15; 12-16; 20-9]

65TH  JUNIOR NATIONAL BASKETBALL CHAMPIONSHIP

FOR BOYS & GIRLS UNDER 18 YEARS (BORN ON OR AFTER 01.01.1996)

 

ORGANISED BY

BASKETBALL FEDERATION OF INDIA

 

IN ASSOCIATION WITH

KERALA BASKETBALL ASSOCIATION

At ERNAKULAM from 26th May to 2nd June 2014

GROUPINGS

BOYS

LEVEL  1 LEVEL  2
GROUP “A” GROUP “B” GROUP “C” GROUP “D” GROUP “E” GROUP “F”
DELHI PUNJAB RAJASTHAN ANDHRA PRADESH BIHAR ASSAM
KERALA TAMIL NADU HIMACHAL PRADESH GUJRAT GOA CHANDIGARH
MADHYA PRADESH KARNATAKA JAMMU & KASHMIR PUDUCHERRY UTTAR KHAND UTTAR PRADESH
CHATTISGARH ODISHA WEST BENGAL
HARYANA MAHARASHTRA

 

GIRLS

LEVEL  1 LEVEL  2
GROUP “A” GROUP “B” GROUP “C” GROUP “D” GROUP “E” GROUP “F”
CHATTISGARH KERALA ODISHA DELHI ANDHRA PRADESH BIHAR
TAMIL NADU MAHARASHTRA HIMACHAL PRADESH GUJARAT GOA CHANDIGARH
UTTAR PRADESH RAJASTHAN JAMMU & KASHMIR PUDUCHERRY UTTARKHAND WEST BENGAL
KARNATAKA MADHRA PRADESH
PUNJAB HARYANA

COMPETITION  INFORMATION

 

VENUE                  :               REGIONAL SPORTS CENTRE, KADARANTRA, ERNAKULAM, KERALA.

DATES                   :               26th May to 2nd June 2014.

PARTICIPATION:               24 Boys and 23 Girls Teams.

GROUPS              :               Level-1                 TWO  GROUPS  “A” & “B” (Boys & Girls)

Level-2                 FOUR GROUPS “C”, “D”, “E” & “F” (Boys & Girls)

FORMAT      :                       LEAGUE – CUM – KNOCKOUT : Top 4 Teams from Level 1 groups and Top 1 Team from Level 2 groups will qualify for Knock-out.

LOOSERS  KNOCK-OUT: The 2nd and 3rd Placed teams of Level 2 groups will qualify for the Loosers knock-out.

UNIFORM           :               1.  First Named Team in the programme shall wear WHITE COLOUR Uniform.

  1. Second Named Team in the programme shall wear DARK COLOUR Uniform.

TEAM  BENCH :                  The First named team shall occupy the Bench on the Left Side of the scorer table and the Second named team on the right side of the Scorer Table

PROTEST              :               Protest if any should be done as per rules of the BFI.

OPENING CEREMONY:   All the players shall participate in the Inauguration programme in proper Uniform.

Date: 26-05-2014 (MONDAY)

Court – 1

 

No Team “A” Vs Team “B” Group Timing
1 KARNATAKA Vs UTTAR PRADESH GA 07.00 AM
2 TAMIL NADU Vs MAHARASHTRA BB 08.30 AM
3 MADHY PRADESH Vs HARYANA GB 10.00 AM
4 PUNJAB Vs KARNATAKA BB 11.30 AM
5 CHATTISGARH Vs TAMIL NADU GA 01.00 PM
6 DELHI Vs HARYANA BA 02.30 PM
INAUGURATION  PROGRAMME  AT  04.00 PM
7 KERALA Vs MADHYA PRADESH BA
8 KERALA Vs RAJASTHAN GB

 

Court – 2

 

No Team “A” Vs Team “B” Group Timing
9 RAJASTHAN Vs HIMACHAL PRADESH BC 07.00 AM
10 PUDUCHERRY Vs ANDHRA PRADESH BD 08.30 AM
11 HIMACHAL PRADESH Vs JAMMU & KASHMIR GC 10.00 AM
12 DELHI Vs PUDUCHERRY GD 11.30 AM
13 BIHAR Vs GOA BE 01.00 PM
14 GOA Vs ANDHRA PRADESH GE 02.30 PM
INAUGURATION  PROGRAMME  AT  04.00 PM
15 ASSAM Vs CHANDIGARH BF
16 UTTAR PRADESH Vs WEST BENGAL BF
17 BIHAR Vs CHANDIGARH GF

 

 

 

Date: 27-05-2014  (TUESDAY)

Court – 1

No Team “A” Vs Team “B” Group Timing
18 RAJASTHAN Vs MADHRA PRADESH GB 07.00 AM
19 CHATTISGARH Vs HARYANA BA 08.30 AM
20 KARNATAKA Vs PUNJAB GA 10.00 AM
21 ODISHA Vs MAHARASHTRA BB 11.30 AM
22 DELHI Vs MADHRA PRADESH BA 01.00 PM
23 TAMIL NADU Vs KARNATAKA BB 02.30 PM
24 TAMIL NADU Vs UTTAR PRADESH GA 04.00 PM
25 KERALA Vs MAHARASHTRA GB 05.30 PM

Court – 2

No Team “A” Vs Team “B” Group Timing
26 RAJASTHAN Vs JAMMU & KASHMIR BC 07.00 AM
27 GUJARAT Vs ANDHRA PRADESH BD 08.30 AM
28 BIHAR Vs UTTARKHAND BE 10.00 AM
29 ASSAM Vs UTTAR PRADESH BF 11.30 AM
30 ODISHA Vs HIMACHAL PRADESH GC 01.00 PM
31 DELHI Vs GUJARAT GD 02.30 PM
32 UTTARKHAND Vs ANDHRA PRADESH GE 04.00 PM
33 BIHAR Vs WEST BENGAL GF 05.30 PM
34 CHANDIGARH WEST BENGAL BF 07.00 PM

 

Date: 28-05-2014  (WEDNESDAY)

Court – 1

No Team “A” Vs Team “B” Group Timing
35 HARYANA Vs MAHARASHTRA GB 07.00 AM
36 CHATTISGARH Vs PUNJAB GA 08.30 AM
37 KARNATAKA Vs TAMIL  NADU GA 10.00 AM
38 PUNJAB Vs ODISHA BB 11.30 AM
39 KARNATAKA Vs MAHARASHTRA BB 01.00 PM
40 CHATTISGARH Vs MADHYA PRADESH BA 02.30 PM
41 KERALA Vs MADHRA PRADESH GB 04.00 PM
42 KERALA Vs DELHI BA 05.30 PM

Court – 2

No Team “A” Vs Team “B” Group Timing
43 HIMACHAL PRADESH Vs JAMMU & KASHMIR BC 07.00 AM
44 GUJARAT Vs PUDUCHERRY BD 08.30 AM
45 ODISHA Vs JAMMU & KASHMIR GC 10.00 AM
46 GUJARAT Vs PUDUCHERRY GD 11.30 AM
47 GOA Vs UTTARKHAND GE 01.00 PM
48 CHANDIGARH Vs WEST BENGAL GF 02.30 PM
49 ASSAM Vs WEST BENGAL BF 04.00 PM
50 GOA Vs UTTARKHAND BE 05.30 PM
51 CHANDIGARH Vs UTTAR PRADESH BF 07.00 PM

Date: 29-05-2014  (THURSDAY)

 

Court – 1

 

No Team “A” Vs Team “B” Group Timing
 QUALIFYING  MATCHES 
52 C1 Vs F1 GIRLS 07.00 AM
53 C1 Vs F1 BOYS 08.30 AM
 LOSERS  KNOCKOUT (QUARTER-FINALS) 
54 E2 Vs C3 GIRLS 10.00 AM
55 E2 Vs C3 BOYS 11.30 AM
56 F3 Vs D2 GIRLS 01.00 PM
57 F3 Vs D2 BOYS 02.30 PM
58 CHATTISGARH Vs MADHYA PRADESH BA 04.00 PM
59 KERALA Vs MADHYA PRADESH GB 05.30 PM
60 PUNJAB Vs MAHARASHTRA BB 07.00 PM
61 KERALA Vs DELHI BA 08.30 PM

 

 

 

 

Court-2

 

 

No Team “A” Vs Team “B” Group Timing
 QUALIFYING  MATCHES 
62 D1 Vs E1 GIRLS 07.00 AM
63 D1 Vs E1 BOYS 08.30 AM
 LOSERS  KNOCKOUT (QUARTER-FINALS) 
64 C2 Vs E3 GIRLS 10.00 AM
65 C2 Vs E3 BOYS 11.30 AM
66 F2 Vs D3 GIRLS 01.00 PM
67 F2 Vs D3 BOYS 02.30 PM
68 HARYANA Vs MAHARASHTRA GB 04.00 PM
69 CHATTISGARH Vs TAMIL NADU GA 05.30 PM
70 KARNATAKA Vs UTTAR PRADESH GA 07.00 PM
71 TAMIL NADU Vs ODISHA BB 08.30 PM

 

 

 

Date: 30-05-2014  (FRIDAY)

Court – 1

No Team “A” Vs Team “B” Group Timing
QYALIFYING MATCH (WINNER WILL CHOOSE EITHER A5 OR B5 within Half an Hour OF MATCH)
72 W/o. (D1 x E1) Vs W/o. (C1 x F1) GIRLS 07.00 AM
73 MADHYA PRADESH Vs HARYANA BA 08.30 AM
74 KERALA Vs CHATTISGARH BA 10.00 AM
75 KARNATAKA Vs ODISHA BB 11.30 AM
76 PUNJAB Vs TAMIL NADU BB 02.00 PM
LOOSERS  KNOCKOUT (LKO) SEMI-FINALS
77 W/O (C 2 X E 3) Vs W/O (D 3 X F 2) GIRLS 03.30 PM
78 W/O (C 2 X E 3) Vs W/O (D 3 X F 2) BOYS 05.00 PM

 

Court – 2

No Team “A” Vs Team “B” Group Timing
QYALIFYING MATCH (WINNER WILL CHOOSE EITHER A5 OR B5 within Half an Hour OF MATCH)
79 W/o. (D1 x E1) Vs W/o. (C1 x F1) BOYS 07.00 AM
80 CHATTISGARH Vs UTTAR PRADESH GA 08.30 AM
81 TAMIL  NADU Vs PUNJAB GA 10.00 AM
82 RAJASTHAN Vs HARYANA GB 11.30 AM
83 MAHARASHTRA Vs MADHYA PRADESH GB 02.00 PM
LOOSERS  KNOCKOUT (LKO) SEMI-FINALS
84 W/O (E 2 X E 3) Vs W/O (F 3 X D 2) GIRLS 03.30 PM
85 W/O (E 2 X E 3) Vs W/O (F 3 X D 2) BOYS 05.00 PM

 

Date: 31-05-2014  (SATURDAY)

Court – 1

No Team “A” Vs Team “B” Group Timing
PRE-QUARTERFINALS
86 A 4 Vs B 5 GIRLS 07.00 AM
87 A 4 Vs B 5 BOYS 08.30 AM
QUARTERFINALS
88 A 3 Vs B 2 GIRLS 10.00 AM
89 A 3 Vs B 2 BOYS 11.30 AM
90 B 3 Vs A 2 GIRLS 01.00 PM
91 B 3 Vs A 2 BOYS 02.30 PM
92 A 1 Vs W/O (B 4 X A 5) GIRLS 04.00 PM
93 A 1 Vs W/O (B 4 X A 5) BOYS 05.30 PM
94 B 1 Vs W/O (A 4 x B 5) GIRLS 07.00 PM
95 B 1 Vs W/O (A 4 X B 5) BOYS 08.30 PM

 

Court – 2

No Team “A” Vs Team “B” Group Timing
PRE-QUARTERFINALS
96 B 4 Vs A 5 GIRLS 07.00 AM
97 B 4 Vs A 5 BOYS 08.30 AM
LEVEL-1  to  LEVEL-2
98 A5 Vs B5 GIRLS 10.00 AM
99 A5 Vs B5 BOYS 11.30 AM

 

Date: 01-06-2014  (SUNDAY)

Court – 1

No Team “A” Vs Team “B” Group Timing
LOOSER  KNOCKOUT  FINALS
100 LOOSERS  KNOCKOUT   FINAL GIRLS 07.00 AM
101 LOOSERS  KNOCKOUT   FINAL BOYS 08.30 AM
CLASSIFICATION  9th & 10th PLACE
102 L/O (A 5 X B 4) Vs L/O (A 4 X B 5) GIRLS 10.00 AM
103 L/O (A 5 X B 4) Vs L/O (A 4 X B 5) BOYS 11.30 AM
SEMI – FINALS
104 W/O A 1 VS W/O A5 X B4 Vs W/O A 3 X B 2 GIRLS 02.00 PM
105 W/O A 1 VS W/O A5 X B4 Vs W/O A 3 X B 2 BOYS 03.30 PM
106 W/O B 1 VS W/O B 5 X A 4 VS W/O A 2 X B 3 GIRLS 05.00 PM
107 W/O B 1 VS W/O B 5 X A 4 VS W/O A 2 X B 3 BOYS 06.30 PM

 

Court – 2

FOR 5TH, 6TH, 7TH & 8TH CLASSIFICATION
108 L/O  GROUP “C” Vs L/O  GROUP “D” GIRLS 07.00 AM
109 L/O  GROUP “E” Vs L/O  GROUP “F” GIRLS 08.30 AM
110 L/O  GROUP “E” Vs L/O  GROUP “F” BOYS 10.00 AM
111 L/O  GROUP “C” Vs L/O  GROUP “D” BOYS 11.30 AM
CLASSIFICATION FOR 7TH & 8TH PLACE
112 L/O GROUP (C X D) VS L/O GROUP (E X F) GIRLS 04.00 PM
113 L/O GROUP (C X D) VS L/O GROUP (E X F) BOYS 05.30 PM
CLASSIFICATION FOR 5TH & 6TH PLACE
114 W/O GROUP (C X D) Vs W/O GROUP (E X F) GIRLS 07.00 PM
115 W/O GROUP (C X D) Vs W/O GROUP (E X F) BOYS 08.30 PM

 

Date: 02-06-2014  (MONDAY)

 

116 3RD AND 4TH PLACE GIRLS
117 3RD AND 4TH PLACE BOYS
118 FINALS GIRLS
119 FINALS BOYS

Mr. Roopam Harish Sharma         Mr. Ajay Sud                                      GM Sampath Kumar

CEO, BFI                                               Secretary General, BFI                   Chairman, Technical Commission, BFI

KNOCKOUT

1              A 1

06/05

2              A 5                                                          “C”

05/05

3              B 4                          “A”                                                                         06/05

“G”

4              A 3

06/05

5              B 2                                                          “D”

07/05

6              B 3

06/05

7              A 2                                                          “E”

8              A 4                                                                                                          06/05

05/05

9              B 5                          “B”                                                                         “H”

06/05

“F”

10           B 1

LOSER KNOCK OUT

1              C 2

03/05

2              E 3

04/05

3              D 3

03/05

4              F 2

05/05

5              E2

03/05

6              C 3

04/05

7              F 3

03/05

8              D 2